
Важко перерахувати всі сфери застосування столярних виробів, але особливо велике їх значення в будівництві, де неможливо обійтись без дерев’яних вікон і дверей, наличників, підлог, плінтусів. Навіть зараз, в роки широкого розмаху будівництва із збірних залізобетонних елементів, роль будівельного столяра дуже значна.
Столярне ремесло серед інших занять завжди було надзвичайно важливим, оскільки дерево споконвіку вірою і правдою служило людям. Майже все матеріальне середовище, що оточувало людину,— будинки і церкви, комори і млини, кораблі і міські укріплення, вози і сани — виготовлялось з дерева. Дерево завдяки своїм чудовим властивостям довгий час було єдиним і незамінним будівельним матеріалом, а фахівці, які з ним працювали, завжди користувалися любов’ю і повагою людей.
Для якісного виконання своїх обов’язків столяр повинен осягнути певний рівень знань та навичок. Так, наприклад, столяр будівельний 3-го розряду повинен виконувати прості столярні роботи, обробляти деревину електрифікованим інструментом та вручну, виготовляти та встановлювати прості столярні вироби.
Він повинен:
-знати: основні породи та дефекти деревини, правила застосування електрифікованого інструменту, технічні умови виробництва і приймання столярних робіт, володіти навичками роботи з електротехнікою, технічними кресленнями, виконувати норми та правила охорони та гігієни праці, виробничої санітарії;
-вміти: виготовляти вручну та встановлювати прямолінійні столярні тяги, прямолінійні поручні простого профілю, виготовляти прямолінійні заготовки столярних виробів із застосуванням механізованого інструменту чи вручну, зачищати деталі після механічної обробки, встановлювати накладні віконні та дверні набори з припасовуванням їх на місці, вирізати сучки та засмоли.
У межах професійно-кваліфікаційних вимог до столярів 2-го — 6-го розрядів потрібно знати технічні характеристики і правила регулювання деревообробних верстатів, технологічний процес виготовлення меблів та інших виробів, правила заточування і налагодження столярного інструменту, припуски і допуски на обробку, вимоги до поверхонь деталей, основні породи, властивості і дефекти деревини, властивості клеїв, види столярних з’єднань, способи ремонту, реставрації і вимоги до якості меблів, правила читання креслень.
Праця столяра може бути ручною, механізованою, а при роботі в умовах промислового виробництва (завод, комбінат, фабрика) і автоматизованою.
Столярні вироби для будов, меблі, предмети домашнього вжитку тощо, що є продукцією великих промислових підприємств, спеціалізованих цехів і майстерень, виготовляються масово, а розміри партій цих виробів залежать від виробничих потужностей та ринків збуту. Експериментальні цехи, невеликі майстерні і дільниці можуть виготовляти столярні вироби, особливо художні, одинично. Так само працюють і столяри, які займаються підприємництвом.
Темп і ритм столярних робіт залежать від того, в яких умовах проходить виробництво: заводських із застосуванням високопродуктивних верстатів або у невеликій майстерні, де вони задаються виключно індивідуальними особливостями столяра.