Столяр будівельний

Важко перерахувати всі сфери застосування столярних виробів, але особливо велике їх значення в будівництві, де неможливо обійтись без дерев’яних вікон і дверей, наличників, підлог, плінтусів. Навіть зараз, в роки широкого розмаху будівництва із збірних залізобетонних елементів, роль будівельного столяра дуже значна.

Столярне ремесло серед інших занять завжди було надзвичайно важливим, оскільки дерево споконвіку вірою і правдою служило людям. Майже все матеріальне середовище, що оточувало людину,— будинки і церкви, комори і млини, кораблі і міські укріплення, вози і сани — виготовлялось з дерева. Дерево завдяки своїм чудовим властивостям довгий час було єдиним і незамінним будівельним матеріалом, а фахівці, які з ним працювали, завжди користувалися любов’ю і повагою людей.

Для якісного виконання своїх обов’язків столяр повинен осягнути певний рівень знань та навичок. Так, наприклад, столяр будівельний 3-го розряду повинен виконувати прості столярні роботи, обробляти деревину електрифікованим інструментом та вручну, виготовляти та встановлювати прості столярні вироби.

Він повинен:

-знати: основні породи та дефекти деревини, правила застосування електрифікованого інструменту, технічні умови виробництва і прийман­ня столярних робіт, володіти навичками роботи з електротехні­кою, технічними кресленнями, виконувати норми та правила охо­рони та гігієни праці, виробничої санітарії;

-вміти: виготовляти вручну та встановлювати прямолінійні столярні тяги, прямолінійні поручні простого профілю, виготовляти прямолінійні заготовки столярних виробів із застосуванням механізованого інстру­менту чи вручну, зачищати деталі після механічної обробки, встанов­лювати накладні віконні та дверні набори з припасовуванням їх на місці, вирізати сучки та засмоли.

У межах професійно-кваліфікаційних вимог до столярів 2-го — 6-го розрядів потрібно знати технічні характеристики і правила регулювання деревообробних верстатів, технологічний процес виготовлення меблів та інших виробів, правила заточування і налагодження столярного інструменту, припуски і допуски на об­робку, вимоги до поверхонь деталей, основні породи, властивості і дефекти дере­вини, властивості клеїв, види столярних з’єднань, способи ремонту, реставрації і вимоги до якості меблів, правила читання креслень.

Праця столяра може бути ручною, механізованою, а при роботі в умовах промислового виробництва (завод, комбінат, фабрика) і автоматизованою.

Столярні вироби для будов, меблі, предмети домашнього вжитку тощо, що є продукцією великих промислових підприємств, спеціалізованих цехів і майстерень, виготовляються масово, а розміри партій цих виробів залежать від виробничих потужностей та ринків збуту. Експериментальні цехи, невеликі майстерні і дільниці можуть виготовляти столярні вироби, особливо художні, одинично. Так само працюють і столяри, які  займаються підприємництвом.

Темп і ритм столярних робіт залежать від того, в яких умовах проходить виробництво: заводських із застосуванням високопродуктивних верстатів або у невеликій майстерні, де вони задаються виключно індивідуальними особливостями столяра.

 

Поділитися