Львівські подорожі. Уроки літератури та історії з присмаком кави та шоколаду.

«Свою Україну любіть…»

Львівські подорожі. Уроки літератури та історії з присмаком кави та шоколаду.

Саме такими стали вони для учнів ВПУ-22 м. Сарни, які здійснили цікаву та незабутню подорож до міста Львова. Дивовижного осіннього дня з палким бажанням доторкнутися до скарбів історії, культури цього казкового міста.

Метою навчальної екскурсії було вшанування пам’яті Івана Франка, узагальнення знань творчої спадщини поета, його світоглядних позицій – це завдання поставила перед учнями викладач української літератури Тамара Киреєва. Дослідити львівський період діяльності Михайла Грушевського, щаблі його політичного зростання як державотворця, що привели Грушевського до Президента України, першого в її історії, – таким було спрямування своїм учням викладача суспільних дисциплін Оксани Набухотної. А ще учні мали побувати в музеї зброї, побачити зразки архітектурних стилів, які вивчають на уроках художньої культури, неперевершені скульптури Пінзеля, живопис Івана Труша та ще багато принад культурної столиці України.

Амбітні плани, які  поставили викладачі, були успішно виконані.

В мальовничому куточку Львова, недалеко від Стрийського парку, серед респектабельних котеджів, в палаючих кольорах осені стоять дві національні святині – будинки Івана Франка та Михайла Грушевського. Тепер це Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка та Державний меморіальний музей Михайла Грушевського.

Серця молодих українців переповнює почуття якесь особливе і урочисте, адже вони стоять біля дверей, де жили, творили, страждали і любили два великі українці. Які вони в житті і в побуті, що їх радувало і пригнічувало, як жили вони в родині? На ці та на багато інших питань вони знайшли відповіді під час екскурсії.

«Гостинно відкриває двері дім поета. Все в ньому нагадує про Івана Яковича: і скромний інтер’єр вітальні, і коштовна позолота книгозбірні, магія зеленого сукна на письмовому столі зі знаменитою чорнильницею, і той костюм з вишиванкою, яким Франко заявив всьому світові – хто такі українці.»

По-особливому звучать слова Франкової поезії, яку прочитали учні Роман Гамза, Вікторія Бондарчук, Іван Глечковський в стінах його оселі, – це виявив шани до нашого Каменяра, до великої сили його слова. Із захопленням споглядаємо на особисті речі поета, на предмети його уподобань та захоплень, безцінну бібліотеку… А всезнаючий екскурсовод пан Олександр не перестає дивувати і вражати присутніх розповідями про дітей Франка, про друзів, роботу над знаменитою поемою «Мойсей», що була написана в цьому домі…

Не менш цікавою була екскурсія віллою Михайла Грушевського, де він проживав з 1902р. по 1914р. У шести експозиційних залах висвітлено життя і діяльність першого Президента України. Фонд музею налічує понад 20 тис. одиниць зберігання, серед них – праці Грушевського, наукові видання за його редакцією, особисті речі, епістолярій, предмети побуту, стародруки. В ході екскурсії учні мали змогу простежити щаблини зростання державотворця Михайла Грушевського.

Лягають різнобарвні  осінні квіти, привезені з мальовничого поліського краю, на робочий стіл поета та до його погруддя, до пам’ятного знаку Президенту:

  • хвала і шана вам, Великі Українці, які поклали своє життя, талант, наснагу на вівтар служіння нашому народові і державі, – це той рефрен, що повторювало неодне юне серце, відвідавши ці святі для кожного українця місця.

А далі учні знайомились з експонатами музею зброї «Арсенал», де представлені зразки з більш як 30-ти країн світу з хронологічними межами ХІ-ХХ ст. Картини та голограми, обладунки та одяг середньовічних воїнів – все це викликало зацікавленість молоді, спонукало думки, що найкраща зброя – та, що в музеї, а не та, що стріляє.

Архітектура Львова – це найвичерпніший музей стилів, напрямків, прийомів, декору. В цьому мали змогу переконатися наші подорожні, відвідавши найвизначніше творіння зодчих  – собор Святого Юра, каплицю Боїмів, будівлю оперного театру, Львівську Ратушу…

А які сторінки підручника можуть передати ті відчуття від споглядання скульптур Пінзеля, неперевершеного українського Мікеланджело, перед яким у захваті схиляється весь світ?! Ми це відчули, коли стояли зачаровані перед роботами майстра в музеї сакральної барокової скульптури Йогана – Георга Пінзеля.

Розумне і прекрасне поєдналось в екскурсіях і мандрах по Львову, збагативши світогляд та духовний світ молоді, але душа потребувала ще приємного! І ми його знайшли в традиційних візитівках цього кавово – шоколадно – дощового міста: старовинні вулички із затишними кав’ярнями та цукернями, знамениті майстерні шоколаду  та карамелі  і прогулянка цими львівськими принадами під парасолями (йшов дрібний дощ по-львівськи).

Ми повертались додому піднесені, святкові, з присмаком кави та шоколаду і з розумінням того, яка прекрасна і велична наша Україна, гартована війнами і лихоліттям, але найрідніша і єдина, бо вона наша, бо ми причетні до кожного її дня, і ми зобов’язані не втратити дух Франка та Грушевського, а передати нашим нащадкам збережені і новозбудовані перлини культури та історії, щоб конкретними справами проілюструвати слова поета:

Народ наш є! Народ наш завжди буде!

Ніщо не перекреслить наш народ!

 

З такими переконаннями та неперевершеними враженнями ми повертались всі з львівської подорожі у день чарівний осені…

Поділитися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *