Намисто грудневих свят

Цей місяць багатий на церковні свята. У грудні триває Різдвяний піст,  який почався 28 листопада, а закінчиться 7 січня на (Різдво).


4 грудня — Введення у Храм Пресвятої Богородиці (Третя Пречиста)     4 грудня – свято Введення в Храм Пресвятої Богородиці, або ж Третя Пречиста (Третя тому, що це третє церковне свято, пов’язане з образом Марії Богородиці – матері Ісуса Христа). У цей день згідно з повір’ями Бог відпускає праведні душі подивитися на своє тіло, бо, мовляв, саме тоді душа наділяється можливостями «на землі побувати, своє тіло повидати». Раніше по селах вважали, що в цей день першим у хату мав увійти чоловік. Якщо прийшов молодий хлопець, то на щастя і на здоров’я. Якщо старший, хворий чи бідний – на нещастя, хворобу і злидні. Найгірше було, коли першою приходила жінка.
Одним із найвідоміших свят зимового циклу є день святої Катерини, яке ми відзначаємо 7 грудня. Свята Катерина вважається покровителькою дівчат та незаміжніх жінок. Хлопці також пам’ятали про цей день, постячи напередодні свята і молячись, щоб Бог послав їм добру жінку. У цей день дівчата ворожили і закликали долю. Напередодні свята вони клали під подушку листочки з різних дерев, помічаючи в такий спосіб кількох хлопців. Серед них мав бути і яблуневий листочок – «для дівчини». Лягаючи спати, юнка читала молитву Долі, аби змилосердилася над нею, а вдосвіта прохала найменшого в родині хлопчика витягти одного з них: який втрапляв, за того і вийде заміж. Добре відомим святом є день святого Андрія – 13 грудня. Це єдиний у році день, коли парубкам пробачали будь-які витівки. У тих батьків, які мали відданиць, хлопці не раз знімали вночі ворота, брали віз, плуг, борону і кудись закидали. Святого Андрія вважають захисником і провісником людської долі. Саме тому у цей день дівчата ворожили. Вони з самого ранку йшли на вулицю і питали у чоловіка, якого зустріли першим, ім’я. Вважається, що саме таким буде ім’я майбутнього чоловіка.

А 14 грудня ми святкуємо Наума. Саме в цей день старші любили наставляти дітей. У церкві ставили свічку святому Науму: «Святому на пошану – а сину (доньці) на розум». При цьому промовляли: «Святий Наум, просвіти мою дитину й напоум». Улюбленим святом усіх діток є день святого Миколи, яке ми святкуємо 19 грудня. Він любить дітей, дарує їм гостинці й допомагає бідним. Побутувала навіть приказка: «Святий Миколай не обійде жодну хатину, обдарує кожну дитину». Приходив Микола до діток у ніч на 19 грудня, непомітно проникаючи у їх будинки.  22 грудня – Зачаття Пресвятої Богородиці. Цей день вважається календарним початком зими. Згідно з повір’ями у цей день сонце повертає на літо, а зима – на мороз. Відтак казали: «Прийшли Ганки – сідай у санки!».  А 25 грудня ми святкуємо день святого Спиридона. Мало хто знає про цього святого. Вважається, що саме він здатен допомогти людині у фінансових питаннях. 25 грудня Католицьке Різдво (за Григоріанським календарем). Різдво є великим святом, встановленим на спогад про народження Ісуса Христа у Віфлеємі.

Різдво Христове – одне з найважливіших християнських свят, державне свято в більш ніж 100 країнах світу.

 

Поділитися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *